Jak bezpiecznie przewozić lodówkę — poradnik

Jak bezpiecznie przewozić lodówkę — poradnik

Wiele osób, gdy decyduje się na przeprowadzkę, zabiera ze sobą sprzęt AGD. O ile mały mikser nie jest problemem, o tyle transport lodówki jest wyzwanie. Czy wiesz, jak zorganizować transport lodówki?

Istnieją różne sposoby na przewiezienie lodówki, w zależności od jej rozmiaru i wagi, ale także technologii, w jakiej jest wykonana (np. czy jest to lodówka typu No Frost). Najważniejsze jest, aby zawsze przestrzegać kilku zasad, aby uniknąć uszkodzenia sprzętu lub niebezpieczeństwa dla osób transportujących. 

Przygotuj lodówkę do przeprowadzki

Choć to truizm, to jednak przypominamy – przed przeprowadzką wyłącz urządzenie i opróżnij je z żywności. 

Zrobiliśmy już setki, tysiące przeprowadzek prywatnych i firmowych, przeprowadzki z miasta do miasta oraz przeprowadzki zagraniczne i uwierzcie – nie zawsze tak ewidentne rzeczy są oczywiste. 

Niektórzy zapominają opróżnić lodówkę, inni myślą, że przeprowadzka z zapakowaną lodówką to nie będzie problem. Błąd! O pewnych rzeczach przed przeprowadzką trzeba pamiętać i je zaplanować.

Zatem przypominamy – przed transportem należy wyłączyć lodówkę i rozmrozić ją tzn. odczekać kilka godzin, aby cały lód i szron mogły się roztopić (chyba że to lodówka No Frost, która nie gromadzi szronu na ściankach). Należy również wyjąć wszystkie produkty żywnościowe z wnętrza urządzenia tzn. z chłodziarki i z zamrażalnika. Przewożenie w środku lodówki słoiczków z musztardą czy weków z kiszonymi ogórkami to naprawdę kiepski pomysł.

Czy można przewozić lodówkę na leżąco, w poziomie?

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy lodówkę można transportować na leżąco. Odpowiedź brzmi: nie powinno się tak robić, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest transport w pionie.

Podczas przewożenia lodówki na boku lub na plecach, olej w sprężarce może przemieścić się do rurki, co może prowadzić do uszkodzenia sprężarki i instalacji chłodzącej. Z tego powodu zalecamy przewozić lodówkę w pionie, ale oczywiście, aby tak zrobić, potrzebny jest odpowiedni samochód do transportu.

Jeśli już musisz przewozić urządzenie w poziomie, postaraj się, by nie leżało ono całkiem płasko, ale pod kątem. I koniecznie zabezpiecz szuflady i półki. Jednak taki sposób to duże ryzyko zniszczenia sprzętu (układu chłodzenia), dlatego zdecydowanie zalecamy transport w pozycji pionowej.

Jak zabezpieczyć lodówkę?

Podczas transportu ważne jest, aby drzwi lodówki były dobrze zabezpieczone, aby uniknąć ich otwierania się w trakcie jazdy. W tym celu można użyć taśmy klejącej lub folii stretch. Najlepiej owinąć całą lodówkę kilka razy w folię stretch, aby zabezpieczyć drzwi oraz wszystkie elementy wystające (uchwyty, przyciski, dozowniki).

Wszystkie ruchome elementy należy usztywnić, aby nie przesuwały się podczas transportu – szczególnie szklane półki mogą być problemem. 

Lodówkę najlepiej zapakować w specjalną folię bąbelkową, a niektórzy owijają sprzęt także pianką albo kocem. Ochroni to urządzenie przed uderzeniami i wstrząsami podczas transportu.

Jeśli masz możliwość, to skorzystaj ze specjalnego schodołazu, bo dzięki niemu schody nie będą już takim problemem przy wynoszeniu i wnoszeniu sprzętu do domu.

Jak transportować lodówkę?

Podczas transportu ważne jest, aby lodówka była umieszczona na płaskiej powierzchni i zabezpieczona taśmami, aby uniknąć przesuwania się podczas jazdy. Odpowiednie ułożenie sprzętu jest kluczowe, jeśli chcemy, aby urządzenie dojechało na miejsce bez uszkodzeń. 

A kiedy włączyć lodówkę po transporcie? Wielu producentów sprzętu AGD zaleca, aby lodówka postała kilka godzin, zanim się ją ponownie włączy.  

Przeprowadzka z lodówką to może być koszmar, szczególnie jeśli to duży i ciężki sprzęt. Warto pamiętać, że lodówka jest wrażliwym urządzeniem, które wymaga odpowiedniego zabezpieczenia podczas przewożenia. Ryzyko uszkodzenia układu chłodniczego albo obicia drzwi czy wystających elementów jest prawie pewne, jeśli sprzęt nie zostanie odpowiednio zabezpieczony.

Fachowa pomoc

Dlatego, jeśli nie jest się pewnym w swoich umiejętnościach, warto skorzystać z pomocy specjalistów z firmy przeprowadzkowej, aby uniknąć niepotrzebnych problemów i zminimalizować ryzyko uszkodzenia urządzenia. 

Dlaczego to najlepsze rozwiązanie? Ponieważ firma przeprowadzkowa ma odpowiednią flotę aut, dzięki czemu nie trzeba przewozić lodówki w poziomie, tylko prawidłowo – w pionie. Poza tym takie firmy jak Złotnicki Przeprowadzki mają już zaliczonych wiele takich przeprowadzek i mają doświadczenie, jak przygotować lodówkę do transportu, jak ją zabezpieczyć czy jak umieścić ją w samochodzie.