Jak przeprowadzić rośliny doniczkowe

Jak przeprowadzić rośliny doniczkowe

Jeśli jesteś pasjonatem roślin doniczkowych, na podłodze nie ma już miejsca, gdzie można by postawić kolejny unikatowy egzemplarz wymarzonego kwiatka, a parapety uginają się pod ciężarem doniczek, wizja nadchodzącej przeprowadzki nastraja pesymizmem. 

Przeprowadzka do nowego miejsca zamieszkania w rankingu najbardziej stresujących zdarzeń w życiu plasuje się dość wysoko. Jeśli przyjąć, że każdy z nas przeprowadza się kilka razy w życiu, to wielokrotnie serwujemy sobie nie lada stres. Jeśli na dodatek mamy jakieś hobby, posiadamy drogocenne rzeczy, na których bezpieczeństwie nam zależy, czy nawet rzeczy, które darzymy zwyczajnym sentymentem, to przeprowadzka urasta do rangi zmory, która nie daje spać po nocach.

Przeprowadzka to stres nie tylko dla Ciebie

Z identyczną sytuacją mamy do czynienia, gdy w grę wchodzi przeprowadzka z dużą liczbą roślin. Nie istotne czy jest to przeprowadzka z Łodzi do Krakowa, Wrocławia, czy innego mniejszego lub większego miasta. Jeśli naszym hobby są rośliny i mamy w domu przepiękne, niepowtarzalne okazy kwiatów, zależy nam na tym, żeby do celu dotarły bezpiecznie. Często nasze skarby rosną w dużych, równie cennych jak rośliny donicach. Problem transportu staje się wtedy jeszcze większy.

Czy warto przeprowadzkę zlecić firmie przeprowadzkowej?

Przygotowując się do przeprowadzki, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy dam radę zrobić to we własnym zakresie, czy może lepiej powierzyć transport naszych najcenniejszych skarbów profesjonalistom?

W obu przypadkach procedura przygotowania przeprowadzki wygląda podobnie. Musimy przejrzeć rzeczy, które będziemy przewozić. Najlepiej przeprowadzić selekcję i od razu zdecydować, czy coś nadaje się do przewożenia w nowe miejsce, czy może lepiej raz na zawsze się z tym rozstać. Szczególnej troski wymagają nasze rośliny, w związku z tym musimy podjąć kilka kroków.

Jak przeprowadzić rośliny doniczkowe

O czym pamiętać przenosząc rośliny

Po pierwsze: musimy dokładnie obejrzeć nasze rośliny i ocenić, w jakiej są kondycji, czy wymagają zabiegów, które pomogą w bezpiecznym transporcie (np. montaż tyczek, czy innych podpór, podcięcie, usunięcie suchych i chorych liści itd.). Ta procedura w szczególności dotyczy dużych, rozłożystych i wysokich roślin. Musimy również ocenić, czy nasze rośliny są zdrowe, czy nie mają szkodników i pasożytów. Nie warto w nowe miejsce przewozić chorób.

Po drugie: musimy zadbać o odpowiednie nawilżenie podłoża. Nie należy podlewać roślin tuż przed transportem. Donice będą wtedy bardzo ciężkie. Pamiętajmy o zabezpieczeniu ziemi przed wysypaniem. Możemy to zrobić np. folią albo papierem.

Po trzecie: mniejsze rośliny w całości możemy zapakować do kartonów. Nawet po kilka sztuk do jednego kartonu. Pamiętajmy, żeby pooddzielać donice od siebie, to zabezpieczy je przed stłuczeniem. Pamiętajmy jeszcze, żeby wyciąć w kartonach otwory, które dostarczą naszym roślinom dopływ świeżego powietrza.

Po czwarte: jeśli mamy naprawdę duże okazy, warto podwiązać ich gałęzie i liście. Unikniemy wtedy ryzyka złamania, czy przewrócenia się rośliny.

Po piąte i najważniejsze: trzeba wszystko znieść do samochodu, zabezpieczyć w samochodzie, przewieźć, wnieść do nowego domu i rozpakować. Phi, bagatelka!!!

Gdyby to było takie proste, jak na pierwszy rzut oka się zdaje, pomoc fachowców byłaby zbędna. Może faktycznie jest niepotrzebna, gdy przenosimy się z przysłowiową jedną walizką (i jednym kwiatkiem). Natomiast gdy przenosimy się z całym dobytkiem, pomoc firmy przeprowadzkowej ratuje nam sytuację.

Postaw na profesjonalistów

Gdy zdecydujemy się na przeprowadzkę z firmą przeprowadzkową, możemy mieć pewność, że na każdym etapie tej stresującej procedury nasze mienie i nasze ukochane rośliny będą odpowiednio zaopiekowane. Możemy liczyć na wsparcie fachowców od przeprowadzek na każdym etapie. Przyjadą obejrzeć nasze rośliny, doradzą, jak je zabezpieczyć, dostarczą materiały potrzebne do zapakowania donic.

Aby zminimalizować ryzyko związane z uszkodzeniem roślin podczas transportu, najlepiej zatrudnić do tego specjalistów – szczególnie takich jak z Przeprowadzki Złotnicki. Jeśli chcesz lub musisz się przeprowadzić, to trafiłeś pod dobry adres.

Nasi fachowcy zadbają o wszystkie szczegóły, bezpiecznie dostarczą dobytek pod nowy adres zamieszkania, a Tobie pozostanie tylko zastanowić się, w którym kącie nowego mieszkanie stanie ta gigantyczna paprotka.